TURNİTİN NEDİR?

Turnitin Nedir? : Turnitin tez, makale gibi yaptığınız bilimsel çalışmanın orjinalliğini  gösteren bir çok programdan biridir. Çalışmanızda alıntı yapıldığında  kaynak göstermesem kim anlayacak derseniz yanılırsınız..Çünkü yapılan tüm çalışmalar veri tabanına kayıt edilmektedir.

Yaptığınız çalışmayı Turnitin intihal programına soktuğunuzda kullanınız kaynakları eşleştirir ve size nerede alıntı yapıldığını gösterir. Bu şekilde alıntı( çalıntı) yapılması önlenir.

Turnitin en çok kullanılan intihal programıdır üniversite danışman hocalarınız tarafından genellikle bu program kullanılmaktadır. Turnitin intihal programı sizin çalışmanızda netlerde alıntı yaptığınızı renkli olarak ve metnin sırasını bozmadan göstermektedir. Böylece sizin düzeltme yapmanız (intihal düşürme) daha kolay olmaktadır. Çalışmanızın intihal oranını öğrenmek isterseniz web sitesinden talep edebilirsiniz.

Not: İnternette bulunan intihal programlarına çalışmanızı kendiniz kontrol  ettirmeyiniz, muhakkak bilen bir kişiden destek alınız çünkü bu programlarda depoya kayıt olma özelliği vardır depoya kayıt edildiğinde yanlışlıkla çalışmanız bir sonrakinde tamamı intihal olmuş gibi gözükür. Buda çalışmanızı sıkıntıya sokar.