“ORTADOĞU’DA AKADEMİK MİRASI KORUMA PROJESİ” KAPSAMINDA ÜÇÜNCÜ PANEL BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“ORTADOĞU’DA AKADEMİK MİRASI KORUMA PROJESİ” KAPSAMINDA ÜÇÜNCÜ PANEL BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21 Şubat 2019 / Belçika

Cumhurbaşkanlığı himayesinde YÖK tarafından yürütülen “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında uluslararası platformlarda gerçekleştirilen paneller devam ediyor.

Proje kapsamında 2 Aralık 2018’de New York’ta yapılan ilk panelin ardından ikinci panel 10 Aralık 2018 tarihinde Berlin’de düzenlenmiş, ayrıca 19 Aralık’ta Pakistan’da yapılan Pakistan SMI Üniversitesi Arts & Ideas Festivalinde de proje tanıtımı gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda son olarak Avrupa’nın merkezi konumundaki Belçika’nın başkenti Brüksel’de önemli bir panel gerçekleştirildi. Yunus Emre Enstitüsü’nün ev sahipliğinde düzenlenen panele YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar konuşmacı olarak katıldı.

Panelde, Türkiye’deki Suriyeli akademisyen ve öğrencilerin akademik hayata ve eğitime katılım süreçleri ve mevzuat düzenlemeleri ele alındı.

YÖK Heyeti Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Sayın Mehmet Kemal Bozay ve Belçika Büyükelçisi Sayın Zeki Levent Gümrükçü tarafından verilen davetlere katıldılar. İki ayrı davette heyet, İngiliz, Yunan, Alman Ve Belçikalı Parlamento Üyeleri ve Avrupa Komisyonu Üyelerinin yanı sıra Belçika’nın önemli üniversiteleri olan Kent, Catholic Leuven, Ghent ve Antwerp Üniversitelerinin Rektörleri ile görüştüler. Heyet daha sonra Avrupa Parlamentosunu da ziyaret etti.

Yapılan bu önemli temaslarda heyet, Türk yükseköğretimindeki son gelişmeler ve Yeni YÖK kapsamında ilk kez hayata geçirilen misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma, YÖK 100/2000 ve YUDAB Bursları, araştırma üniversiteleri ve ülkemizdeki göçmenlerin eğitimi ile ilgili çalışmalar hakkında Avrupalı muhataplarına bilgiler verdiler. Yurtdışında bulunan Türk öğrencilerle de bir araya gelen YÖK heyeti ardından Türkiye’ye döndü. ​​

Kaynak:
https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/akademik-mirasi-koruma-projesi-bruksel.aspx