YENİ PERSPEKTİFLER: TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK YÜKSEKÖĞRETİM STRATEJİK ORTAKLIK FORUMU

YENİ PERSPEKTİFLER: TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK YÜKSEKÖĞRETİM STRATEJİK ORTAKLIK FORUMU

27 Şubat 2019 / Londra

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile British Council’ın iş birliğinde, Türkiye ve Birleşik Krallık’ta yükseköğretim alanında yeni gelişmeleri paylaşmak, stratejik işbirliği önceliklerini tartışmak, gelecekteki iş birliği alanlarını belirlemek ve yükseköğretim kurumları arasında yeni bağlantılar geliştirmek amacıyla Londra’da “ Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu ” düzenlendi.

Foruma Türkiye’den YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er’in yanı sıra Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran ve bu üniversitelerin uluslar arası ilişkilerden sorumlu akademisyenleri katılım sağlarken, Birleşik Krallık’tan 57 üniversitenin temsilcileri ile politika yapıcıları ve liderleri katılım sağladı. 

Forumun açılışında 2013 yılından bu yana Birleşik Krallık Parlamento Üyesi olan Baroness Alison Suttie, etkinliğin amaçlarını ortaya koyan bir konuşma yaptı. Türkiye’nin İngiltere için önemli bir ortak olduğunun altını çizen Baroness Suttie, iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki ilişkilerin önemine değindi ve bu ilişkilerin geliştirilmesinin her iki ülkenin de menfaatine olacağını söyledi.

Forumun açılışında bir konuşma gerçekleştrien YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ise, Türk Yükseköğretim Sistemi ve uluslararasılaşma stratejileri hakkında bilgi vererek, İngiltere ile son yıllarda hemen her alanda büyük bir gelişme trendi gösteren ilişkilerin yükseköğretim alanına ilişkin olanlarını, ulusal öncelikli alanlar başta olmak üzere her alanda ve düzeyde daha da geliştirmeye YÖK olarak hazır olduklarını söyledi. 

​Bu Foruma Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle katılım sağladıklarının altını çizen Prof. Er, Forumun Türkiye ile İngiltere üniversiteleri arasında daha çok iş birliğine, daha çok öğrenci ve öğretim elemanı değişimine, daha çok ortak diploma programı açılmasına, daha çok ortak bilimsel proje üretilmesine vesile olmasını beklediklerini dile getirdi.

Forum, Cumhurbaşkanlığımızın ikinci 100 günlük eylem planı içerisinde yer almasının yanı sıra Türkiye ve Birleşik Krallık üniversite liderlerini ve politika belirleyicilerini İngiltere’de ilk kez bir araya getiren bir etkinlik olma özelliği de taşıyor. Sabah ve öğleden sonraki çeşitli oturumlarda her iki ülkenin yükseköğretim kurumları temsilcilerinin işbirliği potansiyelini ele aldıkları, network çalışması yaptıkları Forumun sonunda, yükseköğretim alanındaki ortaklık ilişkilerini daha da geliştirmek için British Council ile Türkiye Yükseköğretim Kurulu arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Yükseköğretim Kurulu adına Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, British Council adına Sir Ciaran Devane tarafından imzalanan söz konusu mutabakat zaptı kapsamında bir dizi iş birliği kararı alındı.

Foruma, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott da katılarak Türk-İngiliz ilişkilerinin geldiği nokta hakkında katılımcılara ortak hitap ettiler. Türkiye-İngiltere yükseköğretim ilişkileri tarihinde bir ilk niteliğinde olan ve var olan ilişkileri daha da geliştirmeyi hedefleyen böylesi bir etkinliğin düzenlenmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Londra’da Royal Society of Arts’da gerçekleştirilen Forum’un ikinci ayağının bu yıl içinde Türkiye’de gerçekleştirilmesi hususunda taraflar mutabakata vardılar.

Kaynak:
https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/turkiye-birlesik-krallik-yuksek-ogretim-stratejik-ortaklik-forumu.aspx