Lisansüstü Eğitim için Özel mi Devlet mi?

“Lisansüstü Eğitim için Özel mi Devlet mi?” şeklinde bir düşünce mi geldi aklınıza, o zaman yazıyı okumaya devam edin lütfen.

Lisansüstü eğitiminizi devlet üniversitesinde veya özel üniversitede mi yapacağınıza karar vermeden önce lisansüstü eğitimi üniversitedeki lisans eğitimin devamı şeklinde ele almamanızı tavsiye edebiliriz. Sizin için en iyi seçenek olabilecek yüksek lisans eğitimine karar verebilmek için şu soruların cevabını bulmak sizin yol gösterici olacaktır:

Şu soruları kendinize bir sorun:

  • Üniversiteden sonra neden eğitimime devam etmek istiyorum?
  • Yüksek lisans eğitimi almanın bana ne tür bir katkısı olacak?
  • Yüksek lisans eğitimime nerede devam edeceğime belli bir iş tecrübesi edindikten sonra mı karar vermeliyim?
  • Hangi üniversiteler ve programlar lisansüstü eğitimde bana daha fazla katkı sunar?

Bu soruların cevabını kendi içinizde verdikten sonra, lisansüstü eğitiminize nerede devam edeceğinizi belirlemek sizin açınızdan daha sağlıklı olabilir.

Lisans eğitimi genellikle teorik düzeyde temel formasyonun verilmesi şeklinde olup uygulama ve araştırma alanlarında yetersiz kalabilmektedir. Lisansüstü eğitim ise belirli bir alanda yoğunlaşarak o alanda daha uzman hale gelme, araştırma becerilerini yükseltme ve iş hayatına hazırlama olanakları sunmaktadır. Akademik kariyere devam etmenin ilk aşaması, iyi bir lisansüstü eğitim almaktan geçmektedir.

Lisansüstü eğitiminizi yapmaya karar vereceğiniz üniversite ve bölümü belirlerken, üniversitelerin fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitülerine ait web siteleri üzerinden araştırma ve karşılaştırma yapmak, karar vermenizi kolaylaştırıcı bir etken olabilir. Burada elbette öncelikli etken, sizin ilgi alanınız olacaktır. Ayrıca kaliteli bir lisansüstü eğitim için ilgilendiğiniz bölümlerde görev yapan akademisyenleri, onların yayınlarını, eserlerini ve akademik başarılarını incelemek yararlı olacaktır. Bununla beraber, yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerin görüşlerine başvurmak, lisansüstü eğitim seçiminizde aydınlatıcı bir rol üstlenebilir.

Lisansüstü Eğitim için Özel mi Devlet mi? sorusuna yanıt ararken tezsiz yüksek lisans düşünüp düşünmediğiniz de önemli bir ayrıntı olmaktadır.  Özel üniversitelerin bu konuda daha fazla seçenek sunduğunu söyleyebiliriz. Tezli lisansüstü eğitim programları öğrencileri daha fazla araştırmaya yönlendirirken, tezsiz yüksek lisans eğitim programları daha çok mesleki konularda bilgiyi derinleştirmeyi ve öğrenilen bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermeyi hedeflemektedir. Tezsiz lisansüstü eğitim programlarına ikinci öğretim şeklinde de devam edilebilmektedir.

Son olarak okulun coğrafi konumu ve yerleşkesi, öğrenciler için sunduğu kütüphane, laboratuvar, bilgisayar ve burs benzeri imkanlar, lisansüstü eğitiminizi hangi üniversitede yapacağınızı karar vermede size yardımcı olacaktır.