İntihal Düşürümü Nasıl Yapılır?

İntihal Düşürümü İpuçları

İntihal düşürümü nasıl yapılır? Akademik çalışmalarda intihal raporuna göre intihale düşmüş kısımların kurallara uygun olarak düzeltilmesi işlemidir.

Yapacağınız çalışmalarda intihale düşmemek veya intihale düşmüş kısımları düzeltmek için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmanız sizlere yardımcı olacaktır.

İntihal Düşürümü Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle çalışmanızın her bir aşamasında danışmanınızla sürekli iletişim halinde olun, kendisine danışarak tavsiyelerini ve görüşlerini alın ve sizi yönlendirmesini sağlayın.
  • Çalışmanızda kullandığınız kaynakların üniversitenizin tez yazım kılavuzunda belirtilen referans gösterme kurallarına uygun olarak hem metnin içinde hem de kaynakça kısmında belirtilmesine özen gösterin.
  • Üzerinde çalıştığınız tez veya projede yararlandığınız kaynaklardan notlar alın ve özet çıkarın, alıntılanan kısımların sayfa numaralarını belirleyin ve kendinize  özgün fikir ve düşünceleri size ait cümlelerle ifade edin.
  • Kullandığınız kaynaklardan yararlanmayı düşündüğünüz cümlelerin yapılarını anlam bütünlüğünü bozmayacak şekilde değiştirin ve yeniden kurgulayın. Kaba bir tabirle Paraphrase yapmayı öğrenin!
  • Alıntılama yapacağınız eserlerdeki fikir ve düşünceleri yeniden ifade ederken mümkün olduğunca eş anlamlı kelimelerden yararlanın.
  • Eğer bir eser veya makaledeki kısmı olduğu gibi alıntılayacaksanız, bu kısmı tırnak içine almayı ihmal etmeyin.

Günümüzde teknolojinin her alanda kullanılması ile  üniversitelerde ve akademik çevrelerde intihale düşülmeden hazırlanmış özgün bilimsel araştırma ve çalışmalara daha fazla önem verilmektedir. Bu çerçevede hemen hemen bütün üniversite bünyelerinde yerli ve yabancı veri tabanına erişim imkânı sağlayan programlar ve yazılımlardan yararlanılmaktadır. Bu program ve yazılımlar sayesinde akademik çalışmalarda intihale düşülüp düşülmediği kolaylıkla belirlenebilmektedir. Dünya genelinde kullanılan başlıca intihal tespit etme program ve yazılımları, TurnitiniThenticateURKUNDViper,Plagium, PlagiarismaWCopyFind şeklindedir. Bu programlardan bazıları ücretli iken bazıları ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Ancak Turnitin ve iThenticateen sağlıklı sonuç veren programlar olarak daha çok tercih edilmektedir. Üniversiteler arası yapılan anlaşmalar ve işbirlikleriyle bu program ve yazılımların kullanılması hızla yaygınlaşmakta ve her geçen gün içerdikleri veri tabanları genişlemektedir. Bu nedenle akademik çalışma yapan öğrencilerin intihal konusunda oldukça dikkatli ve hassas olmaları gerekmektedir. Aksi bir durumda üzerinde çalışılan akademik tez veya proje için harcana zaman ve emeğin boşa gitmesi riski yanında hukuki ve etik açıdan ciddi sorunlarla karşılaşılacağı da bilinmelidir.

Bu noktada, Tez Yazım Dünyası ekibi olarak sahasında uzman akademisyenlerimizle akademik çalışmalarınızda intihale düşmemeniz ve çalışmalarınızın intihale düşen kısımlarının düzeltilmesi için sizlere nitelikli hizmet sunmaktayız. “İntihal düşürümü nasıl yapılır?” sorusuna kafa yormak istemiyorsanız bizi arayıp profesyonel bir şekilde yapılacak çalışma için fiyat ve süre bilgisi alabilirsiniz. Ekibimiz sizlere akademik çalışmalarınız için intihal raporu oluşturma ve intihal düşürme hizmeti sunmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz desteği alabilmek için sitemizdeki iletişim kanalları üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.