YÖK BAŞKANI SARAÇ’A AZERBAYCAN’DA FAHRİ DOKTORA UNVANI VERİLDİ

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç çeşitli temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Saraç’a YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şişman’ın da eşlik ettiği Azerbaycan ziyaretinde ilk olarak Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı İdris İsayev ile birlikte Bakü Türk Şehitliğini ziyaret edilerek Azerbaycan’daki bütün şehitler için dua edildi.

Şehitlik ziyaretlerinin ardından Azerbaycan Diller Üniversitesine geçilerek Rektör Kemal Abdullah ve üniversite yöneticileri ile görüşen Başkan Saraç, üniversitedeki akademisyenler ve öğrencilerle de sohbet etti. Ziyarette YÖK Başkanı Saraç’a, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesinde, eğitim alanında işbirliğinin gelişmesinde gösterdiği hizmetlerden dolayı Azerbaycan Diller Üniversitesi tarafından “fahri doktora unvanı” verildi.

Fahri doktora unvanın verilmesinden gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Saraç, “İki devlet fakat tek millet unsurunu biz her zaman önümüzde temel bir ilke olarak tutuyoruz. İki ülke arasında pek çok alanda anlaşmalar yapılıyor, mutabakatlar imzalanıyor fakat bunların en değerlisi eğitim, maarif, tahsil alanındaki anlaşmalar, mutabakatlar. Çünkü en uzun vadeli ve nesillere uzayacak şekilde tesiri olan anlaşmalar, bu anlaşmalar. Biz iki ülke arasındaki, eğitim sahasında, ilim alanında, üniversite alanındaki işbirliklerini fevkalade önemsiyoruz” dedi. Başkan Saraç ayrıca şahsına verilen bu unvanı “Yeni YÖK”teki bütün çalışma arkadaşları adına aldığını belirterek bu husustan dolayı duyduğu memnuniyeti ve teşekkürlerini iletti.

Azerbaycan Türkçesini önemsediklerini ifade eden Saraç, “Ülkemizde Azerbaycan Türkçesine çok önem veriyoruz. Üniversitemizde bununla ilgili 4 yıllık bir programımız var. Böyle bir programda Azerbaycan Türkçesinin, edebiyatını, kültürünü tanıtmaya çalışıyoruz. Hem Türkiye, hem Azerbaycan en büyük servetine, yani dil servetine sahip çıktı, bunu geliştiriyor. Türkçe yaşayan dünya dilleri arasında en eski, en köklü diller arasındadır, çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Bizim, Türk Yükseköğretimi, Türk Üniversiteleri ile bu üniversite arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeye daha fazla dikkat etmemiz lazım. Bunu bir vazife olarak kabul ediyorum ve bu hususta da elimizden gelen gayreti sarf edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Azerbaycan Diller Üniversitesi Rektörü Kemal Abdullah ise yaptığı konuşmada, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın üniversitenin Fahri Doktorlar listesine katılmasını büyük bir sevinçle karşıladığını belirtti.

Azerbaycan Diller Üniversitesindeki programa Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Eğitim Bakanı Yardımcısı İdris İsayev, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, eski Başbakan Nevruz Mammadov başta olmak üzere akademisyenler, öğretmen ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Başkan Saraç, Azerbaycan Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov ile de bir araya gelerek iki ülke arasındaki yükseköğretime ilişkin konuları müzakere ettiler.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Azerbaycan Diller Üniversitesindeki ziyareti esnasında üniversite bünyesindeki Türk Araştırma Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

Başkan Saraç’ın Azerbaycan ziyareti, Bakü Devlet Üniversitesinin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen programda gerçekleştirdiği konuşma ile sona erdi. ​