Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım? 

“Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım?” diye bir soru soruyorsanız kendinize, maalesef çevrenizde yeterince bu işlere aşina kişi bulunmadığı sonucuna ulaşabiliriz.Bu durumda genel bir çerçevede bu soruyu yanıtlamaya çalışacağız.

Yüksek lisans yapma, günümüzde daha da rekabetçi hale gelen pazarda, kariyer planlaması yapanlar için önemli bir yer tutuyor. Mevcut iş dünyasında, rekabetin ne denli ön planda olduğu düşünülürse, kişisel ve mesleki olarak kendini geliştirme ve rakiplerin önüne geçebilme yüksek lisans yapmayı zorunlu kılmakta. Özellikle iş tecrübesi ile birleştirildiğinde lisansüstü eğitim herkes için çalışma hayatında önemli fırsatlar sunuyor.

Günümüzde yüksek lisans yapmayı gerekli kılan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Mesleki yönden kendinizi geliştirmek,
  • Mesleğinizi değiştirmek istiyorsanız kendinize yeni ufuklar açmak;
  • Araştırma, analiz ve analitik düşünme becerilerinizi geliştirmek;
  • Akademik kariyer planlamasında bir başlangıç yapmak ve sonrasında yolunuza doktora ile devam etmek;
  • Kariyer merdivenlerini rakiplerinizin önüne geçerek ve daha kısa sürede tırmanmak;
  • Belirli bir konuya odaklanarak o konuda uzmanlaşmak;
  • Günümüzde sürekli gelişim halinde olan sayısal ve sosyal bilim alanlarındaki gelişmelerden ve yeni kavramlardan haberdar olmak,
  • İçinde yaşadığımız dünyayı ve koşulları daha iyi anlamak.

Yüksek lisans yapmak için nedenler elbette çoğaltılabilir. Günümüz bilgi, teknoloji ve iletişim çağı. Bilgi ve teknolojide baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı bir ortamda sürekli bilgiyi kovalamanın ve kendinizi bu alanda canlı tutmanın önemi yadsınamaz. Yüksek lisans yapma ise bilgi teknolojilerinin ve iletişimin bir değer olarak ön plana çıktığı bir devirde kendinizi dinamik tutmanın en etkili yollarından birisi.

Şirketlerin istihdam politikalarında farklı niteliklere sahip ve sürekli gelişime açık çalışanlara öncelik vermesi göz önünde bulundurulduğunda, iyi bir yüksek lisans derecesine sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bunun yanında yüksek lisans yapmak, kariyerinizde size farklı ufuklar açma ve yeni fırsatlar sunma potansiyeli de taşımaktadır. Yüksek lisans ile elde edeceğiniz yeni nitelik ve beceriler ile sektörler arasında geçiş yapmak ve hedeflediğiniz alanda çalışmak, sizin için daha kolay hale gelecektir.

Bu noktada yüksek lisanstan beklenilen faydayı en üst düzeyde elde edebilmek için doğru ve uzman kişilerden destek almak önemli hale gelmektedir. Yüksek lisans çalışmalarınızda uzman ve sahasında yetkin kişilerden alacağınız destek, size daha fazla gelişim olanağı sunacaktır.