MBA Nedir? MBA Yapmak Gerekli Midir?

MBA programları (Master of Business Administration – İşletme Yüksek lisansı) halen Dünya’daki en prestijli ve popüler yüksek lisans programlarının başında yer almaktadır. Yapısı itibariyle iş dünyasına gerekli olan profesyonel iş gücünü sağlamak olan MBA programlarının bu kadar popüler olmasının elbette ki ana sebeplerinden birisi, MBA diplomasına sahip çalışanların yıllık gelirlerin yüksekliğidir. Bir diğer sebep  ise uluslarası firmaların MBA diploması sahibi kişileri genellikle daha öncelikle tercih etmeleridir. Bu da kariyer basamaklarını biraz daha hızlı tırmanmak için küçük bir ipucu olarak bir kenarda bulunsun.

MBA diploması gerçekten fark yaratır mı?

Bu soruya kısaca evet diyebiliriz. Uluslararası öğrencilerin MBA eğitimlerini almalarındaki ana sebeplerden birisi, daha yüksek maaşlar ile işe başlamaları olarak belirtilmektedir. Ayrıca takip eden yıllardaki maaş artışları da alınan MBA diploması sayesinde oransal olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

MBA pahalı bir program mı?

Bu soruya ise hem evet hem de hayır şeklinde yanıt verilebilir. En popüler yüksek lisans programlarından birisi olduğu için, MBA programları, diğer yüksek lisans programlarına oranla daha pahalıdır. Ancak göz önünde bulundurulması gereken konu, verilen bu eğitim ücretlerinin geri dönüş süreleri ve miktarlarıdır. Elbette ki yıllık 5 bin USD ila 80 bin USD arasında değişen eğitim ücretleri olan MBA programları mevcuttur. Burada tercih yaparken, mutlaka üniversitelerin eğitim programlarını ve öğrencilerin mezuniyetten sonra ne kadar zaman içerisinde ve hangi maaşlar ile iş bulduklarının iyi araştırılması gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerin’de 2 yıllık MBA programlarının ücretleri 2008-2014 yılları arasında yaklaşık %44 artış ile 104 bin USD’ye yükselmiştir. İçerisinde bulunduğumuz 2017 yılı için ise bu rakamların 120 bin USD bantlarında olduğu görülmektedir.Bu rakam ilk etapta yüksek bir meblağ olarak gözükse de, mezuniyet sonrasındaki ilk 3 yıl içinde elde edilecek yıllık gelirler ortalama 140 bin USD bantlarındadır (2014 yılına kıyasla, 2017 yılında %12 oranında artış olmuştur). Eğer bu popülarite aynı hızla devam ederse, 2018 yılında yıllık kazançların 150 bin USD bantına çıkması beklenmektedir.(*)

Sonuç olarak, MBA her zaman yüksek lisans programları içerisinde öğrenciler ve işverenler tarafından tercih edilen bir eğitim olmaya devam etmektedir.Bu sebepten dolayı uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak isteyen öğrencilerin, MBA programları için araştırma yapmaları ve bütçeleri doğrultusunda uygun bir eğitim planlaması yapmaları son derece faydalı olacaktır.

(*) The Financial Times Limited 2018